Leden na zahradě – jaké úkoly vás čekají a co rozhodně neodkládat?

Leden na zahradě – jaké úkoly vás čekají a co rozhodně neodkládat?
Přestože na zahradě leží sníh nebo teploty atakují bod mrazu, ani v lednu byste neměli zahálet a odkládat důležité úkoly, které je potřeba na zahradě udělat. Jedná se o ideální dobu na přípravy a plánování.
Obsah článku
  1. Co všechno byste v lednu měli stihnout
  2. Lednové úpravy stromků a keřů
  3. Leden v zeleninové zahrádce
  4. Leden ve skleníku

Přípravy na novou sezónu začínají vždycky již v lednu. Jedná se o měsíc s poměrně chladným počasím, kdy se zpravidla objevují sníh i mráz, které pomáhají půdě se po vegetačním období vzpamatovat. Během ledna je ovšem vhodné provádět hned několik úkonů, jejichž výsledkem bude krásná zahrada i bohatá úroda v následujícím roce. Ačkoliv se to nabízí, není příliš vhodné v lednu provádět zásadnější zásahy do půdy (tedy pokud se nejedná o půdu bez osiva či stálých rostlin). I tak se ovšem můžete zaměřit na celé spektrum činností realizovaných přímo na zahradě, doma nebo třeba ve skleníku.

Co všechno byste v lednu měli stihnout

Lednové úkoly pro majitele zahrady se různí především s ohledem na to, jakým způsobem zahradu využívají. Pokud máte jen okrasnou zahradu, budete se nejspíše zaměřovat na zajištění ochrany okrasných keřů či podporu růstu trávníku. V případě, že zahradu využíváte k pěstování okrasných i plodících rostlin, je rozsah činností mnohem širší, a ještě se zvětšuje, máte-li k dispozici skleník.

Lednové úpravy stromků a keřů

Leden je po konci podzimu dalším obdobím, kdy je možné provádět prořezávání. V chladném lednové počasí se prořezávají stromky a keře, které vyžadují pro tyto úkony vegetační klid. Prořezávají se především ovocné stromy a bobulové keře – leden je ideálním pro prořez malvic (jabloní, hrušní), rozhodně se však vyhněte prořezávání peckovic, kterým by mohlo uškodit. Stejně tak je vhodné se pustit do prořezávání bobulí, jako je angrešt nebo černý rybíz. Nízké stromky a keříky je navíc vhodné ochránit před mrazem a dodat jim výživu na zimu, před prvním mrazem je podsypte zeminou a pak přikryjte mulčem.

Leden v zeleninové zahrádce

V lednu byste již měli mít za sebou podzimní osev, plodiny, které jsou v zemi (brambory, česnek), byste měli rovněž ochránit před mrazem vhodným krytím. Řadu plodin lze navíc v lednu ještě sklízet, pokud jim vytvoříte vhodné podmínky – nejčastěji se k tomu využívá rámových konstrukcí do chladu, které umožňují velmi pozdní sklizeň řepy, mangoldu, špenátu nebo mrkve. V lednu je také již dobré začít si opatřovat a kontrolovat semena na jaro. Rostliny, které je nutné sázet ze sazenic, můžete již zasít do nádob a zajistit sazeničkám vhodné podmínky.

Leden ve skleníku

Máte-li na zahradě skleník, je leden ideální dobou na provedení úklidu a kontrolu všech používaných nádob. Ve skleníku je potřeba udržovat stálou teplotu, která odpovídá potřebám umístěných rostlin – často se zde zanechávají venkovní rostliny, které potřebují zazimovat. V nádobách a záhoncích je třeba postarat se o půdu a ke konci měsíce již můžete začít sázet první plodiny, jako jsou fazolky nebo květák. Do skleníku můžete také postupně umisťovat sazeničky, aby si navykaly na exteriérové podmínky.