Kvíz: Otestujte si s námi, zda znáte naše (ne)tradiční česká jídla s vtipnými jmény

Kvíz: Otestujte si s námi, zda znáte naše (ne)tradiční česká jídla s vtipnými jmény
Ať už jste gurmán a vychutnáváte si místní, nebo i zahraniční pochoutky, jistě jste již v naší gastronomii narazili na přinejmenším úsměvné názvy některých pokrmů. Vyznáte se v názvosloví krajových delikates?

Krajové speciality s originálním názvoslovím

Lidové názvy pokrmů se mění kraj od kraje, některé jsou doslova směšné, vtipné i trochu hanlivé. Ale vždy se jedná o delikatesu, kterou si lidé oblíbili a název je již jen jakýsi doplněk. Tradiční česká kuchyně je velmi rozmanitá, co se týká surovin, chutí a vůní. Již v dávných dobách, kdy lidé měli hluboko do kapsy, se snažili alespoň zpestřit jídelníček. Proto i z běžně dostupných surovin dokázali téměř zázraky a vzniklo mnoho zajímavých receptů, které se dědily z generace na generaci.

Brambory na sto způsobů i jmen

„Obyčejné“ bramborové placky si vysloužili tolik názvů, že je možná nespočítáme na prstech jedné ruky. Čeština je květnatá, proto pro brambory jako surovinu vzniklo hned několik názvů. Napříč celou naší zemí se tedy můžete setkat s bramborami jako například zemčák, kobzole, krumple, nebo dokonce erteple. Od jediné složky takových klasických bramboráků se už rázem odvozovali názvy, které se uchytily a zdomácněly. Asi nejznámější – cmunda, ale také křápanec, kramflek, pampuch, nebo dokonce i hňup a kocour.

Vtipný název pro dokonalé pohlazení po duši nejen v podzimním období. Voňavý smažený bramborák na sádle ochucený především česnekem a majoránkou je již taková česká klasika, která z našich kuchyní jen tak nezmizí i přes svou vysokou kalorickou „nálož“.

Pokrmy, které nás mohou i zarazit svým pojmenováním, chuť nás ovšem nadchne

Už jste se setkali s pokrmem vejmrda nebo třeba sloní žrádlo? Tak my vám toto tradiční jídlo alespoň přiblížíme. Dost možná, že ho znáte pod jiným jménem a rádi si na něm pochutnáváte při nedělním obědě.

Vejmrda – ať už si pod tím představíte cokoliv, nenechte se zmást. Nejedná se o žádnou vulgaritu, pouze krajový název pro delikatesní staročeskou přílohu k masu. Nastrouhané jablko s křenem je vítaným zpestřením při podávání uzeného masa, nebo například vařeného kolene. Každá kuchařka si zřejmě do svého receptu přidá něco navíc, aby byla příloha pikantní. Vejmrda se tedy ještě může doplnit o citronovou šťávu, cukr, sůl, ale i silný masový vývar.

Sloní žrádlo – aneb retro návrat do české kuchyně minulého století. Chutná pomazánka na jednohubky a chlebíčky pro přípravu rychlého občerstvení. V pomazánce dominuje gothajský salám, kyselé okurky, cibule, ocet, hořčice a kečup. Dle chuti si hospodyně přidá sůl, pepř, nebo další oblíbené koření.

Jsme přesvědčeni, že i právě ve vaší domácnosti uchováváte klenot v podobě receptu, který vám zanechala již vaše prababička. Existuje celá řada více či méně známých pokrmů s netradičním názvoslovím. Vznikají další přesmyčky a odvozeniny, a to je na tom to nejkrásnější.

A nyní k našemu kvízu. Pojďte popřemýšlet nad vtipnými a krajovými názvy oblíbených jídel. Dost možná, že si na nich rádi pochutnáváte, ale jen neznáte původní název.

 

Zdroje článku: