Otestujte své kuchařské dovednosti: Zvládnete tento kvíz?

Otestujte své kuchařské dovednosti: Zvládnete tento kvíz?
Jídlo je pro nás neoddělitelnou součástí dne, rádi ochutnáváme nové pochoutky, poznáváme nové vůně, které v nás vyvolávají chutě i vzpomínky. Milujete vaření nebo připravujete dobroty pro potěšení sobě či svému okolí? Jak dobře se vyznáte v ingrediencích a postupech? Vaření není jen o dodržování receptů, vyžaduje pozornost, dovednost i vychytávky, které by si měl osvojit každý dobrý kuchař. Ať už jste profík, nebo teprve začátečník, máme pro vás několik rád a tipů, jak se stát králem kuchyně.

První jsou dovednosti s nožem. Jednou z nejdůležitějších dovedností je správně zacházet s nožem. Přesně a efektivně sekat, krájet a porcovat suroviny. Dobrý kuchař by měl umět krájet zeleninu a maso na stejnoměrné kousky, aby se rovnoměrně uvařily. Že je zapotřebí mít ostré nože, netřeba dodávat. I možnost zranění je u nich nižší, protože nesklouznou třeba po oblíbených dýní, u kterých musíme nejprve zdolat tvrdou slupku, snad proto je tak oblíbená odrůda Hokaido, která se zpracovává téměř celá a loupat se nemusí.

Teploměr na vaření se hodí! Při vaření je třeba kontrolovat teplotu, ať už pečete, grilujete nebo smažíte. Dobrý kuchař by měl umět sledovat teplotu pánve nebo trouby, aby zajistil dokonalou úpravu pokrmu. Měl by také vědět, jak teplotu přizpůsobit, aby se zabránilo vysušení, rozvaření, nedovaření či nedopečení.

Dochucování jídla je přímo věda. Schopnost vyvážit chutě je při vaření zásadní. Většina pokrmů by měla být trochu slaná, sladká i kyselá zároveň. Umět optimálně vyvážit poměr těchto chutí je však úkol pro kuchaře, dobře vyladěné jídlo dokáže totiž navodit tu správnou atmosféru a pomůže uvolnit náladu v mnoha situacích. Dobrý kuchař si umí poradit a připraví pokrmy se správným množstvím koření, aby nejen voněly, ale aby dokázaly pohladit ústa i duši. Už dávno neplatí heslo: Čím ostřejší, tím lepší.

A co kuchařské pojmy, vyznáte se v nich? Co třeba znamená mise en place? Vaření vyžaduje hodně organizace a přípravy. Dobrý kuchař by měl umět plánovat a připravovat suroviny předem. Měl by také umět udržovat svůj pracovní prostor čistý a uklizený a vědět, jak efektivně hospodařit s časem. Mise en place znamená „vše na svém místě", to je důležitý koncept v restauračních kuchyních. Na škodu však není ani doma. Před vařením by tak měly být všechny suroviny připravené k použití. A nejen proto, abychom si běželi vypůjčit tři stroužky česneku k sousedům. A co další pojmy, říkají vám něco? Zkušeným kuchařkám a kuchařům určitě ano, ale i tak si mohou vyzkoušet kvíz a zodpovědět všechny otázky na jedničku.

Některé pojmy používají především profesionální kuchaři, ale setkat se s nimi můžete i ve vaší kuchyni
Některé pojmy používají především profesionální kuchaři, ale setkat se s nimi můžete i ve vaší kuchyni | Zdroj: AlexLipa / Depositphotos

Kuchař má být kreativní, i když je důležité dodržovat recepty a kuchařské techniky, dobrý kuchař disponuje také tvůrčími sklony. Je schopen myslet jinak, zkouší experimentovat s různými přísadami a chutěmi. Zvládá také přizpůsobit recepty svým chutím nebo surovinám, které má zrovna po ruce.

A neusnout na vavřínech a nikdy by se neměl přestat učit. Měl by být otevřený zkoušení nových receptů, technik a ingrediencí. Ochutnávat jídlo v restauracích a na cestách, čerpat novou inspiraci ze svého okolí. Vždyť v kuchyni je nepřeberně možností a tolik neobjevených receptů. 

I známí kuchaři se pouští do dalších kurzů a výměn zkušeností, cestují nebo navštěvují semináře, aby se zdokonalili ve svých dovednostech a udrželi si přehled o nejnovějších trendech ve vaření.

Myslím, že jste si v kulinářském kvízu připomněli některé pojmy, osvěžili známé názvy a snad i poznali některé nové.  A teď už jen zbývá si to vyzkoušet v praxi a pochutnat si na výtečné večeři, kterou vám snad ani ten nejlepší kuchař nepřipraví.

Zdroje článku: