Knihy o snech
Řeč snů - Michael Lennox
Knížka pochází z roku 2013. V této knize se dočteme o populární problematice snů, která je podána v moderním stylu. V knize jsou lidské sny vzaty k podrobnému a pečlivému zkoumání. Autor tohoto snáře si zpracoval vlastní metodu, kde popisuje to, co se nám zdá. Noční život nás dokáže silně znejistit, a opakující se sny nás mohou i vystrašit. Díky této knize se můžeme dozvědět, co se nám naše podvědomí snaží sdělit pomocí snů. Byl také britským filmovým režisérem.
Sny jako zdroj sebepoznání - Marta Helingerová
Knížka z roku 2016. Knížka by Vás měla naučit přistupovat ke snům, pochopit je a hlavně rozvinout sami sebe. Autorka Marta Helingerová Vás seznámí s technikou výkladů snů a ukáže Vám jazyk, kde jsou obrazy a symboly zobrazovány jako řeč duše přirozeným způsobem. Snaží se také o to, abychom sny brali vážně a neměli bychom je přeslechnout. Vysvětlí, proč máme noční můry, co znamenají dětské sny a co je to lucidní snění.
Škola mého života - Kniha snů - William Seward Burruoughs
Knížka je z roku 1995. V této knize se autor snaží dobrat k podstatě sugestivních snů (vliv na něčí myšlení, cítění a jednání), které zpochybňují strukturu každodenní reality. Několik snových zážitků vytvářejí jádro ve tvaru spirály, neklidného putování za práh lidského vědomí, jaksi školy života.
Vzpomínky, sny, myšlenky - Carl Gustav Jung a Aniela Jaffé
Knížka je z roku 1998. Autoři této knihy zde popisují, jak Jungovy sny a jeho nejvíce osobní prožitky od dětství vedly k hloubkovému zkoumání duše a staly se tak součástí jeho nejvíce rozsáhlého díla. Anniela Jaffé – byla švýcarská psychoanalytika a dlouhodobá kolegyně Carla Junga.
Výklad snů - Sigmund Freud
Knížka je z roku 1899. Je to kniha zakladatele psychoanalýzy. Patří k jeho nejznámější knize. Popisuje zde techniky výkladu snu, obsahuje i definici pojmů vědomí a nevědomí. Sigmund Freud v knize hovoří především o svých snech, které se zdály jemu. Je to jeho základní vědecká práce, co všechno sen umí a co z něj můžeme vyčíst. Freud na těchto snech odhaluje pohled na lidskou psychiku, hlavně na oblast nevědomí.
Léčivé sny - Marc Ian Barasch
Knížka je z roku 2002. V knize Léčivé sny se dočteme záhadného dobrodružství, které ukazuje, jakým způsobem nám mohou sny pomoci smířit se se svými vlastními rozpory, stát se otevřenějšími k ostatním, žít s větší odvahou a nalézt vnitřní moudrost, kterou všichni disponujeme. Tato kniha bere informace z patnácti let výzkumné práce a stává se podstatným přínosem literatuře o snech. Autor je také televizní redaktor.
Práce se sny - Jiří Veselý
Kniha Práce se sny se snaží být knihou praktickou a běžně uchopitelnou v každodenní realitě života. Noc co noc má každý z nás možnost zužitkovávat ve svůj prospěch pár jednoduchých rad a poznatků, které vycházejí z letitých zkušeností s prací se sny. Sny totiž mohou být konkrétními odpověďmi na naše záměrně pokládané otázky. Knížka je z roku 2011.
Brána do věčnosti - Martin Gato
Je to kniha také často nazývána – Učebnice lucidního snění. Popisuje zde to, jak nás lucidní snění (je to snění, které znamená bdělé - jako bychom byli vzhůru a náš mozek pracoval stejně), nás může dovést k velkému dobrodružství, ale i na druhou stranu života a smrti. Je to knížka, která má napomáhat k pochopení lidského snění. Martin Gato je pseudonym, jeho skutečné jméno je Martin Pelčák.
Kolektivní nevědomí, genetika, gravitace - Grazyna Fosar a Franz Bludorf
Autoři s nevšední sdílností upozorňují na pokusy s mimosmyslovým vnímáním a komunikací, k nimž svými poznatky zadal podnět kvantový fyzik Stephen Hawking. Knížka je z roku 2003.
Sen a smrt - Marie-Louise Von Franz
Autorka studuje v knize Sen a smrt v jedenácti kapitolách sny umírajících na pozadí egyptských textů ve spojitosti se symbolikou archetypních obrazů ve snech. Popisuje hlavně to, o čem vypovídají sny o umírajících.
Tajná řeč snů - David Fontana
Kniha je vysoce originální snář, který obsahuje celou řadu příkladů ze života a praktických návodů, jak dešifrovat symboliku a specifickou logiku snů. David Fontana se nechal inspirovat Carlem Jungem a Sigmundem Freudem, kteří nejvíc ovlivnili jeho díla. Fontana bude popisuje hlavně snové archetypy a ukazuje, jak se pomocí snů odrazují věci každodenní rutiny, touhy a úzkosti. V této knize také nechybí popis toho, jak si sny zapamatovat a jak pracovat s jejich dějovou linií.
Sny jako řeč duše - Hans Dieckmann
V obrazové řeči snů získává naše vědomé já přístup k oblasti nevědomí. Sny jsou proto nejen fascinujícím objektem zkoumání hlubinné psychologie, ale mohou zároveň významným způsobem provázet a podporovat terapeutické a sebeterapeutické procesy. Hans Dickmann, klasik na poli hlubinné psychologie, ve své knize předkládá úvod do hlubině psychologického výkladu snů, který je přístupný jak odborníkům, tak i čtenářům usilujícím o vlastní sebepoznání.
Můj deník snů - Graham Greene
Knížka pochází z roku 2001. Autor zde převyprávěl své sny, které si dlouhé roky zapisoval. Umožňuje nám náhled do citlivého vnitřního života, ze kterého se inspiroval, ale nedával do něj nahlédnout. V knize se dostáváme na různá místa planety a do kontaktu se spoustou slavných osobností, se kterými autor zažívá nereálné, ale i reálné zážitky. Sny jsou v této knize po sobě řazeny chronologicky.
Ukliďte si v hlavě - Andy Puddicombe
Knížka je z roku 2015. Knížka je převážně o meditaci, která je zde popsána jinak než můžete být zvyklí. Kniha zbavuje meditaci zažitých mýtů a umožňuje k přečtení co největšímu počtu lidí. Autor této knihy je buddhistický mnich, proto je knížka psána v meditačním stylem. Kniha slouží lidem, kteří se nějakým způsobem chtějí vypořádat se svým vnitřním neklidem a nepohodou, kteří chtějí ovládat svoje touhy, klidný život v práci, jak usnout večer. Poradí vám, jak k meditaci nejlépe přistoupit, jak ji nejlépe praktikovat a jak ji nejlépe využít v každodenním životě. Mít v hlavě uklizeno v podstatě znamená dokázat být v klidu a pohodě naprosto se všemi myšlenkami či emocemi, které k nám přicházejí – jak s těmi pozitivními, tak i s těmi negativními, jako jsou smutek ze ztráty, vztek či zlost.
Kniha snů - Jack Kerouac
Byla vydána v roce 1960, později byla předělána a vyšla také v roce 2008. Je to autorovým deníkem, kde si zaznamenával své sny, aby vyloučil rozumovou korekturu snové látky. Autorovy životní zážitky se tu předvádí z nového úhlu a postavy, které známe z Kerouacových románů, se nám přibližují skrze snovou optiku. Jack Kerouac byl americký spisovatel, byl jeden z hlavních představitelů Beat generation. Proslavil se hlavně autobiografickými romány.
Další knížky, které se zabývají sny:
-
Psychologie snů - 2. vydání
-
Ilustrovaný klíč k tajemství nevědomí
-
Umění snít
-
Snář
-
Proč spíme
-
Člověk a jeho symboly
Tyto všechny knížky by nám měly pomoci k tomu, jak správně vnímat sny, zda na ně mám dát důraz nebo jestli je můžeme vypustit z hlavy.
Zdroj:
- autorský text