Kdy a jak vysazovat hrách? Připravte mu vhodné podmínky
Publikováno: 6. dubna 2024, 15:30
Lucie Farská
Foto: ksena32 / Depositphotos
Doba čtení: 3 min
Sladká chuť nádherného hrášku vypěstovaného na zahradě není bohužel ani trochu podobná té, co zakusíme při ochutnávání kupovaného hrášku. Jeho pěstování je tak snadné, že se k Vám velmi rádi připojí i děti. Společná radost a výborná chuť jsou nejlepší odměnou zahradničení.
Jednoduchý na pěstování a zároveň tak sladká odměna
Hrášek je jednou z prvních plodin sezóny, kterou můžeme vysévat již při prvních náznacích jara. A také jednou z prvních plodin, kterou budeme na naší zahrádce sklízet nejdříve. Pojďte se s námi podívat na naše tipy, jak si při pěstování hrášku počínat tak, abychom z úrody měli opravdovou radost.
Kdy hrášek zasadit?
- Pěstování hrachu má tu výhodu, že je velmi jednoduché a zároveň nenáročné. Hrášek můžeme vysévat už na konci března, jelikož klíčí již při nižších teplotách a nepřekvapí jej ani přízemní mrazíky.
- Abychom si zajistili stálou úrodu, můžeme hrášek vysévat po etapách až do začátku léta. Období od konce března do konce května je pro pěstování hrášku ideální.
- I u hrášku platí střídaní plodin na jednom stanovišti. Na stejné místo jej můžete zasadit zase až po čtyřech letech.
Jak na úspěšné pěstování hrášku?
- Hrášek se tradičně vysévá přímo do země, do 4 – 6 cm hlubokých řádků, zhruba po 5ti centimetrech od sebe. Mezeru mezi jednotlivými řádky ponecháme širokou cca 30 cm.
- Abychom hrášku malinko pomohli s jeho vyklíčením, namočíme jej přes noc do vlažné vody nebo heřmánkového čaje.
- Hrášek nám poděkuje za slunné stanoviště s lehkou až střední půdou, kterou před setím odplevelíme a dostatečně nakypříme.
- Abychom se vyhnuli situaci, kdy by nám semena po zasetí zaschla, můžeme před setím ještě půdu dostatečně prolít a následně poté semena sázet a přihrnutou půdu opět dostatečně promokřit.
- Hrášku nezapomeneme v průběhu růstu postavit oporu. Dřevěné či bambusové tyče, železné opory. Jednoduše to, co doma najdeme.
- Hrách nezapomeneme dostatečně zalévat. Díky tomu se nám odmění velkými a šťavnatými plody.
- Někteří pěstitelé volí také možnost si hrášek předpěstovat. Vyhnou se tím tomu, že by dříve vysetá semena sklidilo drobné ptactvo či že by hrášek v záhonu nevzešel a také si tímto krokem zajistí dřívější úrodu. Hrášek je možné předpěstovávat už od začátku března.
- Zralost hrášku, poznáme velmi lehce pozorováním tvarů lusků a jejich obsahem. Zhruba 3 měsíce od výsevu se můžeme těšit z úrody. U hrášku platí, že čím je mladší a čerstvější tím lépe chutná.
Hrách nevydrží dlouho po sklizni čerstvý, a proto si jeho chuť užívejte průběžně otrháváním lusků z keříku a jeho následnou konzumací nebo jej rovnou zpracujte. Mražený hrášek se skvěle hodí do spousty jídel, a proto si pár sáčku určitě uschovejte i do Vašeho mrazáku.
Zdroje článku: