K předvánočnímu úklidu patří i čištění radiátorů

K předvánočnímu úklidu patří i čištění radiátorů
Čištění radiátorů je důležité nejen pro estetiku, ale také z praktických důvodů. Pokud jste to nestihli před zahájením topné sezóny, je nejvyšší čas to dohnat. Zanedbané radiátory mohou negativně ovlivnit kvalitu vzduchu v místnosti, snížit účinnost vytápění a zvýšit náklady na energie.

Čtyři hlavní důchody, proč mít doma čisté radiátory

Zlepšení kvality vzduchu: Prach, nečistoty a alergeny, které se usazují na radiátorech, se mohou při jejich zahřátí uvolňovat do vzduchu. To může způsobit problémy zejména alergikům a astmatikům. Kašel, jehož příčinu neznáme, může postihnout i jinak zdravého a odolného člověka. Pokud jsou v domácnosti domácí mazlíčci, je třeba radiátory čistit častěji. Chlupy, které často poletují vzduchem, se často usazují v mřížkách na radiátorech a propadají dovnitř tělesa, odkud se zase dostávají do ovzduší.

kotě na radiátoru
kotě na radiátoru | Zdroj: tashka2000 / Depositphotos

Vyšší účinnost vytápění: Prach a nečistoty na povrchu i uvnitř radiátoru brání optimálnímu přenosu tepla. Čistý radiátor funguje efektivněji, což může snížit náklady na vytápění. Při cenách, které za vytápění zaplatíte, se počítá každá uspořená koruna.

Prevence zápachu: Nečistoty a zbytky usazené v radiátorech mohou při zahřívání způsobovat nepříjemný zápach. A s omezeným větráním přece nikdo nechce mít doma zápach, který snižuje komfort bydlení a může být i původcem řady nepříjemností, jako únava a bolest hlavy.

Estetika a hygiena: Čistý radiátor působí v interiéru upraveně a hygienicky.

Jak na čištění radiátorů

Vypněte nebo ztlumte na minimum vytápění. Radiátory musí být studené, aby nedošlo k popálení, poškození povrchu a aby se nečistoty lépe odstranily. Podle typu podlahy je vhodné pod radiátor dát kus kartonu nebo starý ručník či rohožku, aby se podlaha zbytečně při čištění neušpinila.

Nejobtížnější je dostat nečistoty zevnitř radiátoru. Můžete k tomu použít dlouhý a úzký kartáč s ohebným držadlem. Dokonaleji se nečistot zbavíte za pomoci vysavače s úzkým nástavcem, případně si ještě vypomůžete úzkým kartáčem.

Některé vysavače mají i funkci vysokotlakého vzduchového čističe, což je vlastně menší kompresor a tím se dá velice spolehlivě všechna špína z radiátoru vyfoukat. Je to však na zvážení, protože je potřeba vyfoukané nečistoty z místnosti pečlivě uklidit (utřít důkladně prach a vysát stěny a podlahu. Vyhráno mají ti, kdo mohou najednou použit vyfoukání a odsávání pomocí dvou hadic. 

Čištění povrchu radiátoru

Běžně stačí radiátor otřít vodou s čistícím prostředkem. V kuchyni to chce větší úsilí, protože povrch může být mastný. Odolnější skvrny se musí odstranit s větší trpělivostí a bez abrazivních čistících prostředků nebo drátěnek. Mohl by se poškodit lak na plechu a místo by začalo korodovat. Nakonec je třeba radiátor osušit, o zbytek vlhkosti se postará topení. Vlhký povrch by neměl dlouho zůstat studený, aby v mezerách nezačala koroze.

Mřížku z vrchní části radiátoru snadno umyjete ve vaně s běžným saponátem.

Údržbu radiátorů si usnadníte, pokud na ně mimo topnou sezónu dáte kryty, především na horní část a pravidelně během běžného úklidu důkladně oprášíte celé topné těleso a vysajete pečlivě jeho okolí.

Důkladná péče o radiátory nejen zlepší kvalitu vzduchu, ale také sníží náklady na vytápění a prodlouží jejich životnost.

Zdroje článku: