Jednoduché tipy, jak se stát vegetariánem
Najděte si několik oblíbených receptů, které jsou bohaté na bílkoviny, železo a vitamíny a každý týden se naučte jeden nový.
Na začátku si vyhledejte dobrou vegetariánskou restauraci, kde vám chutná, a tu alespoň jednou týdně navštěvujte. Nejen, že ochutnáte nové recepty, ale také se můžete seznámit s podobně smýšlejícími lidmi nebo oslovit kuchaře s prosbou o recept.
Pokud si na začátku nejste jistí, připravujte si své oblíbené masové recepty, ale místo masa použijte masovou náhražku: tofu, tempeh, seitan apod.
Věnujte pozornost konzumaci dostatečného množství bílkovin a dalších živin jako je železo (datle, sušené meruňky, fazole), vápník (luštěniny, mandle, listová a brukvovitá zelenina), vitamín D (vaječné žloutky od slepic volně chovaných, houby), vitamín B12 (vejce, mléko, fermentované potraviny), zinek (semínka, luštěniny, tempeh, tahini) a omega-3 mastné kyseliny (avokádo, ořechy, lněná semínka).
Na vegetariánské stravě je úžasné to, že poznáte mnoho nových chutí.
Vybírejte si různé druhů obilovin: hnědou rýži, pohanku, jáhly, amarant nebo quinou.
Zkoušejte více druhů luštěnin: čočku, fazole, cizrnu, hrách či boby. Nezapomeňte na semínka: lněná, dýňová, slunečnicová, sezamová nebo chia semínka.
Větší část vašeho jídelníčku by měla obsahovat zeleninu a ovoce. Střídejte tyto suroviny a naučte se nové recepty se zelím, růžičkovou kapustou, řapíkatým celerem, petrželí nebo mrkví. Každé jídlo doplňujte čerstvou nebo kvašenou zeleninou. Na svačiny mlsejte různé ovoce podle dostupnosti.
Každé jídlo obohaťte o koření pro zajímavější chuť a lepší trávení. Naučte se v receptech používat kurkumu, kardamom, bazalku, dobromysl, koriandr, majoránku, petržel, saturejku a zázvor.
Zdroj:
- autorský text