Jarní probuzení trávníku: Kdy a jak provzdušnit, hnojit a zalévat pro sytě zelený koberec?

Jarní probuzení trávníku: Kdy a jak provzdušnit, hnojit a zalévat pro sytě zelený koberec?
Jaro je obdobím, kdy se probouzí příroda k novému životu. Objevují se první jarní květiny jako jsou sněženky a bledule. Ani trávník není výjimkou, také se probouzí po zimě.
Obsah článku
  1. Trávník po zimě
  2. Kdy se pustit do péče o trávník?
  3. Posekejte trávník
  4. Kdy je vhodné vertikutovat?
  5. Doplnění trávníku vápnem
  6. Kdy na vápnění?
  7. Hnojení trávníku
  8. Dosévání travního semena

Trávník po zimě

Trávník bývá po zimě mdlý, hned nevypadá svěží, naopak je bledý a místy až holý. Přes zimní období se půda podmáčí a půdě dojdou živiny, tím pádem dochází k odumírání a zhnědnutí. Není ale obtížné trávníku pomoci dostat se opět do formy. Když ho prořežete, posečete, provzdušníte, dosejete travní semeno, pohnojíte a zavlažíte, budete mít z trávníku okrasný zelený koberec.

Kdy se pustit do péče o trávník?

Zhruba od března, tráva raší, když je půda teplá kolem 10 stupňů Celsia. Měli byste ho ošetřovat po přízemních mrazech. Jinak hrozí, že bude trávník moc citlivý právě na případné přízemní mrazíky. Nejdřív ze všeho shrabejte trávník, odstraňte větvičky.

Posekejte trávník

Tráva by měla být vysoká 4-5 centimetrů. Po zimě je třeba trávník posekat.

Kdy je vhodné vertikutovat?

Počasí jako déšť a sníh přitlačí přes zimu k sobě, čímž je zatížený růst trávy. Tráva je těžká a vlhká, která podporuje růst mechu. Na jaře je vhodné vertikutovat, aby se zabránilo většímu množství mechu. Půdu seškrábete do hloubky několika milimetrů ručním vertikutátorem nebo elektrickým. Půdu tímto provzdušníte, půda se uvolní a voda může lépe odtékat. Také vzduch neprospívá mechu, ten má rád vlhko. Na provzdušnění sáhněte po rycích vidlích. V trávníku bude síť děr, do kterých je vhodné nasypat lehký písek. Tím pádem může trávník přirozeně dýchat. Na tuto činnost je ideální březen a první polovina dubna.

Doplnění trávníku vápnem

Zda budete do svého trávníku přidávat vápno, záleží na okolnostech. Máte-li půdu příliš kyselou, pak kyselost škodí trávě a podporuje rychlejší růst mechu. Nejprve zjistěte stav pH vaší půdy. Je-li hodnota vyšší než 6,5, nemusíte si dělat starosti a vápno potřebovat nebudete. Při hodnotě pH 5,5-6,5 byste měli půdu odkyselit. V tomto případě rozetřete trávník vápnem a dva týdny nepoužívejte hnojivo.

Při jarní údržbě trávníku nezapomeňte i na kvalitní hnojení
Při jarní údržbě trávníku nezapomeňte i na kvalitní hnojení | Zdroj: brebca / Depositphotos

Kdy na vápnění?

Ideální je zatažená obloha, vápno nanášejte ručně a nezapomínejte na ochranu svých rukou a noste při této činnosti ochranné rukavice. Pokud po vápnění nezaprší, trávník zalévejte.

Hnojení trávníku

Hnojení trávníku je důležitou součástí péče. Po zimě je půda často vyčerpaná, jelikož sníh a déšť vyplavily živiny. Na jaře tedy naneste tenkou vrstvu kompostu a lehce ho zapracujte. Oživit ho můžete trávníkovým hnojivem. Po hnojení dva dny nesekejte.

Dosévání travního semena

Půdu máte prokypřenou a trávník je zásobován čerstvými živinami. Přesto však určitě naleznete holá místa. Ty je vhodné doplnit doséváním. Zvolit můžete dosévací trávník, směs trávníkových semen nebo trávu, určenou do stínu. Ta poslední se hodí pod stromy nebo na místo stínu vašeho domu, jestliže je váš trávník nehezký právě v těchto místech. Trávník pravidelně zalévejte, jednak bude mladá tráva dobře růst a jednak se nespálí tráva na slunci, čímž bude trávník krásně sytě zelený.

Jak na jarní obnovu trávníku? Můžete zhlédnout také zde: