Jak vyčistit umyvadlo a udržovat jej dlouhodobě čisté?
Jaké nečistoty umyvadlo ohrožují?
Umyvadlo ohrožuje řada nečistot. Různé nečistoty z rukou, mýdlové usazeniny, olejové čističe, vodní kámen. Dále může umyvadlo trápit ucpaný odpad a zápach z něj. To vše napravíte hloubkovým vyčištěním umyvadla a rovnou můžete začít odtokem.
Z odpadu umyvadla vytáhněte vše, co se vytáhnout dá. Použít k tomu můžete například špejli, kterou namotáte nechutně vypadající chuchvalce vlasů a dalších nečistot. Zbytky usazenin rozpustíte dobře zvoleným čistícím prostředkem. Přitom se nemusíte spoléhat pouze na drastické chemické čističe. Využít můžete i bezpečnější variantu, a to jedlou sodu, ocet, sůl nebo citrónovou šťávu.
Do odpadu nasypte hrníček jedlé sody a zalijte ho hrníčkem octa. V odpadu vznikne chemická reakce těchto dvou látek, která rozpustí všechny usazeniny, odstraní zápach a prostor vydezinfikuje. Tuto směs nechte v odpadu nějakou dobu působit. Mezitím se vrhněte na čištění umyvadla.
I tady se můžete spolehnout na jedlou sodu. Má totiž vynikající vlastnosti:
- je ekologická,
- nezapáchá (ale také nevoní),
- má abrazivní účinky,
- bělí,
- rozpouští mastnotu,
- dezinfikuje,
- odstraňuje zápach i vodní kámen.
Čisticí pastu z jedlé sody můžete použít i na vodovodní baterii. Na hůře přístupná místa si vezměte zubní kartáček.
Pak už jen stačí umyvadlo čisté udržovat
Není lehké umyvadlo v koupelně udržet dlouhodobě čisté, a to z důvodu četnosti jeho používání. Zejména děti si s čistotou umyvadla nedělají velkou hlavu, a proto na jeho povrchu zanechávají mýdlové zbytky a další nečistoty.
Tady pomůže jedině pravidelnost. Mějte v koupelně připravený bavlněný hadřík a případně ocet s vodou v rozprašovači. Vždy, když půjdete kolem, umyvadlo postříkejte octem a setřete hadříkem. Tak umyvadlo udržíte čisté a voňavé delší dobu. Usazeniny nebudou mít šanci.