Jak co nejlépe připravit stromy v zahradě na zimu
Podzimní závlaha
Deštivý podzim pro nás není moc příjemný a mnohem raději máme období, kdy je krásně sucho, listí šustí při každém kroku a mezi mraky se ještě přes den přihlásí slunce, které sice už příliš nehřeje, ale umí člověka ještě příjemně polechtat.
Vláha má na podzim pro stromy poměrně zásadní význam a pokud je v tomto období extrémní sucho, je třeba stromům dopřát dostatek vody. Zásobníky dešťovky tak najdou ještě uplatnění a voda se z nich dá dobře využít. Stromy, které mají dostatek vláhy, lépe odolávají mrazům a dostatečně dehydrovaná půda chrání kořenový systém.
Využití poslední posekané trávy a listí
Mulčování kolem stromů pomáhá udržet půdu teplejší a také zabraňuje odpařování vody. I vrstva silná deset centimetrů strom chrání. K mulčování se použije tráva, listí, hobliny, štěpka. Jen by se vrstva mulče neměla dotýkat kmene stromu, aby nedošlo k hnilobě.
Ještě před umístěním této vrstvy lze opatřit půdu kolem kmenů podzimním hnojivem bohatým na draslík a fosfor, které pomáhá posílit kořeny a zvýšit odolnost stromu vůči chladu.
Mladé stromy jsou méně odolné vůči mrazu
Mladé stromy mají tenkou kůru a proto jsou náchylnější k mrazovým trhlinám. Pokud je zahrada otevřená, jsou také v zimě lákadlem pro divokou zvěř, která kmeny okusuje. Při silnějších mrazech vymrzají tenké větve.
Mladé stromy přežijí zimu bezpečněji, pokud se omotají jutou, bílou netkanou textilií nebo speciálními obaly k tomu určenými. Pokud mladé stromy nemají oporu, měly by se k nim ještě před obalením zatlouct pevné a dostatečně dlouhé kolíky, které zajistí, že si zachovají vzpřímený růst a neohnou se pod náporem větru nebo pod vrstvou namrzlého sněhu, který ulpí na jejich obalu.
Prořezání koruny by měl dělat zkušený zahradník
Prořezání stromů se musí dělat plánovaně. Někdy by nesprávně zvolené období mohlo na podzim strom povzbudit k tvoření nových výhonů. Pokud už je tento zákrok nutný, měl by se dělat až v období, kdy strom ztratí všechno listí a uvede se do zimního klidu.
Prevence proti zimním škůdcům
Speciální postřiky proti přezimujícím škůdcům jsou důležité proto, že sníží riziko napadení v jarních měsících. Poněkud starší metoda spočívá v umístění pruhu lepenky v několika vrstvách kolem kmene stromu. Na jaře se potom lepenka opatrně sundá a i s přezimujícími škůdci zlikviduje.
Generacemi osvědčená ochrana kmenů proti popraskání a mrazovým trhlinám
Natírání kmenů stromů na zimu je snadný způsob, jak ochránit strom před popraskáním kůry a poškození mrazem, které vzniká v důsledku velkých teplotních rozdílů mezi dnem a nocí.
Tento jev se nejčastěji vyskytuje během zimy a brzkého jara, kdy sluneční paprsky zahřívají kmeny stromů a následný noční mráz způsobí jejich rychlé ochlazení, což vede k prasklinám v kůře.
Nejlevnější nátěr lze udělat tzv. vápenným mlékem (směs z hydrátu vápenatého a vody v poměru 1:4) nebo komerčním ochranným nátěrem. Bílý nátěr odráží sluneční paprsky a zabraňuje zahřívání kmene v době, kdy je zimní slunce. Prudkým ochlazením potom kůra praská. Popraskanou kůru rádi napadají škůdci.
Kmeny se ideálně natírají v pozdním podzimu, obvykle před příchodem prvních mrazů. Nátěr by se měl aplikovat na suchou kůru štětcem.
- avenberg.cz,
- ceskestavby.cz,
- Autorský text