Jak posílit svou mysl, lépe se soustředit a předcházet rozptýlení
Pozorování – vnímej svůj dech
Když začneme s jednoduchým cvičením pozorování dechu, jsme často rozptylováni neklidnými myšlenkami a pocity. Smyslem pozorování v žádném případě není zaobírat se chybami, které během cvičení děláme, to nás ještě více odvádí pryč od našeho středu. Cvičení pozornosti je podobné fyzickému posilování. Soustředíme se na danou věc, a když se myšlenky zatoulají, přivedeme je zpět a zkoušíme se soustředit znovu.
Cvičení všímavosti, ať už se soustředíme na dech, pohyb nebo plamen svíčky, rozvíjí schopnost uvědomovat si myšlenky, ale také posilovat pozornost vůči vlastnímu záměru. Skvělým prostředkem k pozorování je také vedení deníku, do nějž si zapisujeme své každodenní činnosti, zaznamenáváme si změny nálad a věci, které se nám dařily. Pozorování je prvním důležitým krokem k regulaci a stabilizaci mysli.
Objektivita – pozoruj rozdíl mezi myšlenkou a objektem svého pozorování
Zacílení a výdrž, kterou jsme si vybudovali při pozorovacích cvičeních nám umožní trvale udržovat pozornost. Dalším krokem je odlišit směr našeho uvědomění od objektu, který pozorujeme. Můžeme to přirovnat například k učení na hudební nástroj. Nejprve se seznámíme s tělem nástroje, potom začneme procvičovat jednotlivé tóny a opakovaným cvičením s propojováním tónů si budujeme novou schopnost poznání.
Pozorování je prvním důležitým krokem k regulaci a stabilizaci mysli.
Otevřenost – buď k sobě laskavý a přijmi svého vnitřního kritika
Díky objektivitě můžeme ještě více rozlišovat naše důležité myšlenky a nenechat se zahltit myšlenkovým šumem. Avšak snažit se silou změnit své skutečné pocity i pomocí jasně vedené myšlenky je zbraní proti nám samým. Aby byly předchozí dva kroky účinné, otevřeně pozorujme svého vnitřního kritika, ale nenechme se jim strhnout.