Vlněné prádlo si žádá šetrnost a nízkou teplotu praní
Vlněné prádlo se pere jen v nutných případech
Vedle hedvábí je vlna pravděpodobně jedním z nejcitlivějších materiálů, co se týká praní. Kašmír, alpaka nebo merino – vlna je citlivým živočišným produktem. Někteří odborníci připomínají z toho důvodu podobnost péče o vlnu s péčí o vlasy. Samozřejmostí by vždy mělo být řídit se pokyny výrobce, pokud jsou na štítku uvedené. Někdy je dokonce výslovně uvedeno, že praní v pračce je pro daný vlněný produkt nevhodné. Vlněné výrobky je třeba prát až v opravdu nutných případech, protože častým praním vlna přichází o svoji přirozenou ochrannou vrstvu. Leckdy se stačí zbavit nepříjemných pachů jen tím, že se vlněné věci nechají přes noc vyvětrat na čerstvém vzduchu.
Vlněné prádlo si žádá šetrnost a nízkou teplotu praní
V okamžiku, kdy již o praní vlněných věcí padne definitivní rozhodnutí, se musí nejprve otočit naruby a rozdělit na světlé a tmavé. Zapomenout by se nemělo na zapnutí zipů. Šetrné praní je nutností bez ohledu na to, jestli se vlněné prádlo pere ručně nebo v pračce. Doporučuje se teplota maximálně do 30 °C, 40 °C totiž může být již někdy příliš, a to ideálně na cyklus vlna. Minimalizovány by také měly být rozličné rotace a tření. Proto je vhodné pračku naplnit jen do čtvrtiny. Vlněné prádlo se odstřeďuje při rychlosti 600-800 otáček za minutu.
Ruční praní vlny má svoje pravidla
Při ručním praní se je třeba vyvarovat prudkého ždímání nebo tření, protože hrozí reálné nebezpečí, že textilie rychleji ztratí svoji barvu. Také zde platí, že teplota vody by neměla být vysoká a mělo by se použít hodně vody. Ve vodě lze rozpustit trochu pracího prášku určeného k praní vlny a pak v ní prádlem volně pohybovat. Předtím by toto prádlo mělo být namočeno v čisté vodě o stejné teplotě.
K praní vlny slouží speciální prací prášek na vlnu
Při praní vlněných věcí se v každém případě vyplatí investice do speciálního pracího prášku na vlnu. Běžné prací prostředky nejsou pro praní vlněného prádla vhodné kvůli enzymům, které obsahují. Vlna se totiž částečně skládá z bílkovin, přesněji keratinu, a tomu enzymy obsažené v pracích prostředcích vadí. Prací prostředek pro vlněné prádlo by z toho důvodu nikdy neměl obsahovat enzym proteázu! Vyhnout se je třeba i aviváži.
Vyprané vlněné prádlo nepatří na topení ani na slunce
Vlněné prádlo má svoje specifika nejen při praní, ale také při sušení. Musí se sušit naplocho, aby se nezkroutilo nebo neopotřebovalo. Při sušení vlněného prádla je možné použít jednoduchý trik, kdy se sroluje jedno po druhém do froté ručníku. Následně se opatrně vymačká přebytečná vlhkost. Pak se na sušák rozprostře suchý ručník, prádlo se opatrně vytáhne do původního tvaru a nechá na něm uschnout. V žádném případě se vlněné prádlo nesmí dávat sušit na topení nebo na přímé slunce!