Fiala jásá: Vládní manévry krotí inflaci, strmý pád na 2,3%
Nejnižší inflaci v Evropské unii měla Litva (0,7%), nejvyšší pak Rumunsko (7,4%). „Spotřebitelské ceny v lednu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. %). Podle Eurostatu vzrostl v Česku v lednu harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) meziměsíčně o 1,8% a meziročně o 2,7%.
Velký vliv měly kroky vlády, opozice tvrdí něco jiného
„Je to dobrá zpráva, znamená konec dvouletého zdražování," řekl o lednové inflaci premiér Petr Fiala při svém briefingu v polovině února. Podle něj to bude znamenat růst reálných mezd, které kvůli dvouleté vysoké inflaci klesaly. K růstu ekonomiky a firem může pomoci i zlevnění úvěrů. Za poklesem inflace podle něj stojí mimo jiné i kroky vlády. Fiala zmínil snižování veřejných výdajů a snahu řešit v Evropské unii vysoké ceny energií. Neopomněl také připomenout tlak na výrobce i prodejce, aby šly ceny dolů a v České republice tak nebylo dráž než v dalších evropských zemích.
Opozice však nižší inflaci nebere jako překvapení. „Vzhledem k extrémním hodnotám inflace na počátku loňského roku a současné snížené poptávce vlivem poklesu reálných mezd je snížení rychlosti zdražování očekávatelné,“ napsal České tiskové kanceláři (ČTK) poslanec SPD Jan Hrnčíř. Kritika zazněla i z úst předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové. „Inflační tornádo navzdory krokům Fialova kabinetu podle očekávání pomalu odeznívá, ale škody po něm jsou jedny z největších ve vyspělém světě,“ uvedla pro ČTK.
Ceny rostou stále, nejrychleji stoupá bydlení
Meziročně v lednu vzrostly spotřebitelské ceny o 2,3%. Nejvýraznější čísla se objevovala v oddíle bydlení. Nájemné vzrostlo o 7%, ceny elektřiny pak dosáhly až 13,3%. Vodné vzrostlo o 10,9% a stočné o 10,5%. Nižší procentuální čísla se objevovala u zemního plynu (3,6%) a tepla a teplé vody (3,2%).
Dražší byly i dovolené. Ceny ubytovacích služeb vzrostly o 11,5%, u těch stravovacích to pak bylo 8,5%. Ceny alkoholických nápojů se zvedly v průměru o 4,1%, u nealkoholických nápojů a potravin je zaznamenán pokles inflace o 3,9%. Ovoce zdražilo pouze o 1,1%, naopak zelenina se vyšplhala až na 13,3%. Meziroční cenový pokles byl nejzřetelnější zejména u mouky (23,6%) a cukru (21,9%). U masa se jednalo o 6,6%, jogurtů 7,6% a sýrů a tvarohů o 9,7%.