Češi dělají stále tuto chybu. Neví, že jim hrozí velké nebezpečí

Češi dělají stále tuto chybu. Neví, že jim hrozí velké nebezpečí
Každý z nás má doma v koupelně předměty, které potřebuje mít kdykoliv po ruce. I přesto je ale nutné zvážit, zda opravdu některé věci do takového prostoru patří. To je případ skladování toaletního papíru v koupelně, které nemusí být pro naše zdraví zcela bezpečné.

Vzhledem k přirozeně velké vlhkosti vzduchu v koupelně patří elektronika, léky nebo makeup mezi propriety, kterým se běžně doporučuje vybrat jiný skladovací prostor. Že mezi takové předměty patří i toaletní papír není na první odhad zcela zjevné, zvlhnutí a poničení jeho struktury však není jediné, co kvůli jeho skladování v koupelně riskujeme.

Ztráta kvality ale i vystavení se plísním a bakteriím

Podobně jako například ručníky, toaletní papír permanentně uschovaný ve vlhkém a mokrém prostředí je náchylnější k zachycení plísní, případně bakterií ze splachovacího záchodu, je-li součástí koupelny (House Digest 2024). Obzvlášť pokud není v koupelně zabudované odvětrávání tak vystavujeme své zdraví značnému riziku. Nejen tedy, že vlhký toaletní papír ztrácí na kvalitě a užitečnosti, plísně či bakterie mohou způsobit problémy jako je například nepříjemné infekce močových cest. Pokud tedy máte podezření, že by mohl být Vámi koupený toaletní papír napadený plísněmi či bakteriemi, raději jej vyměňte za nový. Obzvlášť pokud je v blízkosti splachovací záchod s otevřeným záchodovým prkénkem, se bakterie snadno rozšíří po okolí, než když se při splachování prkénko sklopí.

Toaletní papír permanentně uschovaný ve vlhkém a mokrém prostředí je náchylnější k zachycení plísní
Toaletní papír permanentně uschovaný ve vlhkém a mokrém prostředí je náchylnější k zachycení plísní | Zdroj: AllaSerebrina / Depositphotos

Zhoršení respiračních obtíží

Vlákna, ze kterého je většina toaletních papírů vyráběna, jsou extrémně náchylná k přilnavosti prachu. Snadno se trhají a jsou poté tak malá, že spadají do kategorie tzv. respirabilního prachu, čili prachu, který lze člověkem snadno vdechnout. To představuje značné riziko zejména pro lidi s respiračními problémy jako jsou alergie, astma nebo například chronické respirační onemocnění jako senná rýma či záněty dutin. Pravděpodobně nedochází k nadměrnému usazování takového prachu, pocházejícímu z částic vláken toaletního papíru, na plicích a tvorbě dlouhodobých zdravotních potíží, léčbu respiračních onemocnění to ale může zpomalit. To činí z toaletního papíru také možný předmět pro přenášení plísní a bakterií vzduchem. Někteří lidé jsou však velice citliví na určité chemické látky, proto je dobré z čeho se námi zakoupený toaletní papír vlastně skládá, abychom včas zabránili jakémukoliv možného podráždění (Cleaners Talk 2024).

Z tohoto hlediska je proto nejhorším scénářem, pokud ve zřídkakdy uklízené koupelně skladujete toaletní papír volně bez obalu u otevřené splachovací toalety. Nejlepší možností je proto skladovat toaletní papír zcela mimo koupelnu, ideálně do speciálního kontejneru s víkem, kam se k němu žádné plísně ani mikroby nedostanou. S přihlédnutím na ekologickou stopu je také možné nahradit používání toaletního papíru bidetem.

Zdroje článku: