Co je Feng Shui a proč ho vlastně potřebujeme? Zmírní starosti a stres a umožní žít méně extrémní a šťastnější život
Co to Feng Shui vlastně je
Feng Shui, nebo též feng-šuej v překladu znamená vítr a voda a v podstatě se jedná o studium toho, jak na nás působí energie našeho prostředí. Správné vyvážení těchto energií nám umožňuje zachovat ve svém okolí všechny pozitivní vlivy a odstranit negativní účinky, které by naše prostředí mohlo mít.
Na rozdíl od moderních metod není tradiční čínské feng-šuej založeno na náboženství nebo pověrách. Je to starobylé umění a přírodní věda, která byla v Číně testována, rozvíjena a praktikována po tisíce let. Ve skutečnosti se neomezovalo pouze na Číňany a jeho určitou formu používalo mnoho starověkých civilizací.
Proč potřebujeme Feng Shui
Moderní životní styl je extrémně náročný, často vzdálený našemu přirozenému prostředí, a v důsledku toho trpíme větším stresem a úzkostí než kdykoli předtím. Stavíme také budovy, které jsou sice estetické, ale mají v sobě zabudovaný stres, který velmi snadno vstřebáváme.
Nemusíte věřit ve feng-šuej, aby na vás mělo vliv. Naše prostředí ovlivňuje nás všechny a má vliv na náš život v práci nebo doma, ať už pozitivně, nebo negativně. Analýza prostoru a jeho správné vyvážení nám však umožní zmírnit starosti a stres a žít méně extrémní a šťastnější život.
Základní principy Feng-Shui
Feng Shui je založeno na 4 klíčových principech:
- 5 základních prvků
- Oblasti Bagua
- Použití barev
- Velitelská pozice
Pět základních prvků:
Pět prvků feng-šuej je dřevo, oheň, země, kov a voda. Jejich správná přítomnost a umístění prospívá členům domu, stimuluje čchi a podporuje pohodu. O správném rozmístění těchto prvků rozhoduje energetická mapa našeho prostoru, ve feng-šuej nazývaná bagua.
- Dřevo – souvisí s růstem, léčením a vitalitou. Barvami tohoto prvku jsou zelená, modrá a tyrkysová. Dřevo může být reprezentováno také tvary, a to vysokými válcovitými nádobami či sloupy.
- Oheň – je spojován s vášní a inspirací. Barvami ohně jsou rudá a oranžová. Co se tvarů tohoto prvku týče, vsaďte na trojúhelníky.
- Země – souvisí s péčí o sebe sama, výživou a hranicemi. Barvami, které reprezentují prvek země, jsou žlutá, oranžová a hnědá. Zemi představují hranaté tvary.
- Kov – reprezentuje radost a krásu. Barvami tohoto prvku jsou bílá, šedá a kovová. Tvary spojené s kovem jsou koule a kruh.
- Voda – souvisí s hlubokou moudrostí a naším spojení s okolním světem. Je tradičně spojována s černou a tmavě modrou barvou a zvlněnými tvary.
Oblasti Bagua:
Mapa Bagua je způsob, jakým Feng Shui přenáší sílu vašeho záměru na vaše zdraví, intimní vztahy, finanční záležitosti a další. Dalo by se říci, že je to energetická mapa feng-šuej překrytá půdorysem vašeho domova. Čínské slovo bagua znamená v překladu osm oblastí. Každá z osmi oblastí souvisí s jinou životní okolností, například s rodinou, bohatstvím nebo kariérou, a ke každé z nich jsou přiřazeny odpovídající tvary, barvy, roční období, čísla a zemské prvky. Devátou oblast zaujímáte vy, protože znamená vaše celkové zdraví a pohodu. Ti, kdo vyznávají feng-šuej, věří, že osmistranná energetická mapa – bagua – je prastarý a hluboký nástroj s téměř neomezeným významem. Poskytuje vám konkrétní způsoby, jak posílit energii životních sektorů, které vyžadují vaši pozornost.
Jak bylo řečeno výše, Bagua je rozdělena na 9 částí neboli 8 guas plus střed. Každá gua má svůj trigram, kosmické číslo (9 hvězd Ki), roční období, energetický stav, prvek, barvu a životní situaci.
Použití barev:
Umístění domu z pozice světových stran pomáhá určit barvy feng-šuej. Barva buď celkový design místnosti zvýrazní, nebo ho zcela zničí. Ve feng-šuej musíte používat barvy spojené s jednotlivými směry.
Velitelská pozice:
Velitelská pozice je místo, kde chcete trávit většinu času, když jste v dané místnosti. Podle pokynů feng-šuej je velitelská pozice místo v místnosti, které je nejdále od dveří a není s nimi v přímé linii. Musíte zajistit, abyste z místa, kde se nacházíte, viděli na dveře, abyste se mohli plně uvolnit.