Epsomská sůl: Jejím přidáním bude vodní meloun sladší
Nedostatek živin
Nakupování zeleniny nebo ovoce je snadným způsobem, jak získat tyto plodiny, ale na druhou stranu mají známky po pesticidech a neznáte ani průběh jejich pěstování. Vlastní pěstování zeleniny a ovoce má velkou výhodu, jelikož jste celou dobu u procesu růstu a sami víte, co jste použili. Radost ze sklízení může vystřídat hořkost. Proč některé plodiny mohou na první pohled vypadat hezky, ale mají nevýraznou chuť? Většinou to značí nedostatek živin, v tomto případě nedostatek hořčíku. Přidání Epsomské soli může zachránit půdu s nedostatkem hořčíku. Postřik roztokem Epsomské soli pomůže vyvážit minerály v půdě a osladit chuť plodů, včetně vodního melounu.
Kontrola půdy
Rozhodně nepoužívejte tento roztok dříve, než si budete jistí, že půda opravdu trpí nedostatkem hořčíku. V opačném případě hrozí ještě větší poškození půdy. Nedostatek hořčíku u vodních melounů poznáte podle změny barvy listů (žlutá až hnědá) a také podle světle zelenožlutých tónů na slupce. Nejlepším způsobem testování je provést test přímo ve vaší zahradě nebo svěřit vzorek půdy odborníkovi.
Provedení vlastního testu
K provedení testů budete potřebovat testovací proužky, které jsou speciálně navržené na tyto účely. Pro každou živinu (dusík, fosfor, draslík) vezměte označenou nádobku nebo zkumavku a přidejte malou část směsi půdy a vody. Do každé nádoby přidejte několik kapek odpovídajícího tekutého hnojiva. Sledujte jakékoliv reakce a změny barev a dle informací zjistěte, jakým případným nedostatkem živin trpí půda.
Smíchání roztoku
Příprava roztoku je velmi jednoduchá. Smíchejte 6 a půl polévkové lžíce Epsomské soli s 3 a půl polévkové lžíce domácího boraxu v 19 litrech čisté vody. Roztok pořádně protřepejte, promíchejte a nastříkejte každé dva týdny na listy. Bor obsažený v boraxu taktéž přispívá ke sladší chuti vodního melounu. Dodržujte aplikaci roztokem s dobrým plánem zavlažování, abyste se vyhnuli usazení roztoku na povrchu půdy.
Nepřehánějte to s aplikací
Při aplikaci roztoku Epsomské soli buďte opatrní. V žádném případě se nedoporučuje překračovat doporučené dávkování. Rostliny mohou spotřebovat pouze omezené množství minerálů a živin, stejně jako člověk. Zbytek živin zůstává v ornici a působí spíše kontraproduktivně. Výsledkem je pak zpomalení absorpce vápníku. Nadměrné množství Epsomské soli může způsobit popálení listů a vážně poškodit půdu.
Epsomská sůl není vhodná pro všechny rostliny
Epsomská sůl může pomoci osladit ovoce a zeleninu (vodní melouny, jablka, rajčata, mrkev a řepa), ale není vhodná pro všechny rostliny. Například švestky a borovice velmi špatně reagují na Epsomskou sůl. Pokud je půda písčitá nebo kyselá s pH nižším než 5, lze použít ke zvýšení pH půdy a k doplnění hořčíku použít půdní hnojivo, jako je dolomitové vápno, oxid hořečnatý nebo hořčík draselný. Epsomská sůl najde využití také uvnitř domácností. Zlepšují vzhled a zdraví pokojových rostlin a odpuzují štěnice a šváby.