Empatie - důležitá schopnost, zda se dokážete vcítit do druhých, vám ukáže náš test
Empatie
Člověk vybavený empatií dokáže sám prožívat problémy druhých a tím jim doopravdy porozumět. Částečně je tato schopnost vrozená, částečně naučená. Tato schopnost vcítit se do druhého je ovlivňována genetickými dispozicemi i socializací. Geny podněcují osobnost v rámci empatie, sympatie a soucitu. Výchova ovlivňuje formování člověka výrazně, jedinec přejímá vzory a přesvědčení a hodnoty od rodičů, vrstevníků a celkově od společnosti. Je doloženo studiemi, že míra empatie je o něco vyšší u žen než u mužů. Je to patrně dáno tím, že žena bude jednou matka a je potřeba schopnosti empatie ve vztahu ke svému dítěti.
Výhody empatického člověka
Empatický člověk má ve společnosti mnoho výhod. Má ulehčenou úlohu v navazování sociálních vazeb s ostatními. Tím, že empatičtí lidé dokážou vhodně reagovat v sociálních situacích. Dále empatickému člověku pomáhá to, že poznává reakce druhých na jejich okolnosti lépe regulovat své vlastní emoce. Pokud člověk dobře čte pocity a emoce druhých, snadněji pochopí i ty své a dokáže je lépe řídit. Když empatický člověk vidí někoho trpět, projeví soucit a dostaví se snaha trpícímu člověku pomoci.
Nevýhody empatického člověka
Připadá vám, že to je nesmysl? Empatičtí lidé přece jsou v kolektivu oblíbení, vždy se jim může kdokoliv svěřit a oni nabídnou pomoc. To je pravda, ale u empatických lidí se často stává, že myslí na blaho ostatních více než na své. Pokud totiž empatický člověk upřednostňuje druhé před sebou samým, pak na sebe může zapomínat, a to je špatná cesta. Také se mu může přihodit, že bude velice přemýšlet o emocích druhých. To potom může vést až k úzkostem. Takže i zde platí: všeho s mírou.
Test: Jak moc jste empatičtí?