Čtyři tipy, jak se vyhnout nejen koronaviru. Co můžeme udělat pro svou imunitu
Vhodná životospráva
Obranyschopnost našeho organismu posíláme tím, jak se stravujeme. Vynechat bychom měli nadměrné množství sladkostí a pokrmů smažených. Tělu škodí zejména příjem nasycených mastných kyselin, které najdeme například v palmovém tuku, jenž je populární levnou náhradou dalších tuků v mnoha pokrmech.
Víte, že dle Světové zdravotnické organizace bychom denně měli sníst porci obsahující 400 g ovoce a zeleniny?
Dostatek spánku
Váš imunitní systém může oslabit i nedostatek spánku. Doháníte-li potřebné hodiny v posteli už třetím šálkem kávy, hrozí vám mimo jiné i vyšší náchylnost právě k virovým onemocněním a nachlazení.
Výzkum provedený na Surreyské univerzitě si například všiml, že pokud zkoumané „objekty“ spaly méně než 6 hodin denně, došlo ke změněné aktivitě plných 700 genů. A to mělo neblahý vliv právě na imunitní systém.
Méně stresu
Psychické vyčerpání má značně negativní vliv i na lidský imunitní systém. Vědcům se navíc již podařilo tento mechanismus přesně vysvětlit.
Při stresu dochází, zjednodušeně řečeno, k podráždění nervů. A to vede ke snížení produkce regulačních T-lymfocytů v organismu. T-lymfocity jsou typem bílých krvinek ze skupiny lymfocytů neboli imunitních buněk. Pokud jich organismus nemá dost, antigenům z vnějšího i vnitřního prostředí se, stručně řečeno, nemůže bránit.
Přiměřený pohyb
Prospěje vám pravidelná fyzická aktivita i otužování. Prospěje vám jakýkoli pohyb, postačí i pravidelné procházky.
Jak to funguje? Během pohybu dochází k vyplavování látek, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin. Právě ty mají na regulaci imunity vliv. Současně zejména pobytem venku tělu dopřejeme, aby se setkalo s mnoha cizorodými látkami a na ty si vytvořilo imunitu (tzv. imunita nespecifická).