Co s námi dělají domněnky a jak s nimi pracovat
Je tak snadné si vytvářet domněnky a ignorovat všechny ostatní okolnosti. Obáváme se prázdných míst a na místo otázek, pídících se po skutečnosti, dosazujeme své domnělé myšlenky, střípky zkušeností z minulosti. Snažíme-li se pochopit novou situaci, automaticky se nám v mozku vytváří spojení s minulostí. Naše prožitky se vštěpují do paměti a kdykoli náš nervový systém rozpozná určitou podobnost s uloženým, vzpomínka se aktivuje a skrze emoce ožije. I přestože momentální situace může být úplně jiná než ta minulá, reagujeme jako bychom prožívali totéž.
Jak domněnky rozpoznat
- Děláte unáhlené závěry. Místo kladení otázek za účelem získání nových informací jednáte ukvapeně.
- Myšlenkami jste stále v minulosti. Domněnky spoléhají na staré informace, které vyplňují mezery mezi slovy. Namísto rozšiřování svých obzorů tedy ustupujete do minulosti.
- Jste zahlceni negativními myšlenkami. Většina domněnek je odvozena ze starých bolestných situací. Věnováním pozornosti věcem minulým živíte negativní smýšlení. Začínáte si myslet, že svět je nepřátelské místo.
- Šleháte kolem sebe blesky. Aniž byste měli pořádný důvod, reagujete podrážděně.
Jak s domněnkami pracovat?
Snažíme-li se pochopit novou situaci, automaticky se nám v mozku vytváří spojení s minulostí.
Pozorujte život a všechny situace s odstupem, jako byste se dívali na film. Nedokážete-li to během dne, zkuste se na den podívat zpětně večer před usnutím aniž byste cokoli hodnotili a kritizovali. Až se do této role vžijete, zkuste podobně pozorovat sebe a veškeré své konání. Sledujte své myšlenky, reakce a pocity, ale nic na nich neměňte, buďte pouze nestranným pozorovatelem. Jakmile se budete cítit jistě i v této roli, staňte se tvůrcem každého nového dne. Pozorujte své předsudky a postupně místo nich pokládejte otázky. Hledejte nový úhel pohledu na vše nové a neprozkoumané. Vydejte se na cestu dobrodružství a pěstujte soucit s ostatními, kteří podléhají svým obavám.