Čištění připálenin domácí metodou – zde je pár triků, jak na to
Čištění připálenin je otravná činnost, do níž se všichni pouštíme spíše s odporem, jelikož často znamená dlouhé a důkladné odstraňování připečených nánosů, které je potřeba dělat opatrně a precizně, aby nedošlo k poškození nádobí. Ačkoliv kvalitní moderní nádobí a náčiní do kuchyně se mnohdy pyšní různými pokročilými povrchy, které zmírňují nebo brání připalování, mnohé z nich nejsou stoprocentně účinné a jejich čištění je o to složitější, že je nutné dávat pozor, aby při něm nedošlo k poškození náročného povrchu. Ve většině případů je tak při čištění připálenin vhodné sahat po postupech, jež jsou šetrné a přináší největší úspěchy, a nemusí jít zrovna přímo o chemickou cestu.
Jak na připálené povrchy a nádobí v kuchyni
Pokud se chcete poprat s připáleným povrchem na spotřebiči (kterým bývá nejčastěji trouba), je vhodné se primárně zajímat o nástroje, kterými na něj jdete při mechanickém čištění – křehké povrchy můžete tímto způsobem nevratně poškrábat a snížit tak jejich funkčnost. U černého nádobí platí podobná pravidla, jelikož povrch je hlavním médiem, které dodává teplo potravinám, jež se nachází uvnitř nádoby, a jeho nerovnoměrnou distribucí může dojít k dalším připalování a ve finále až k celkovému a nevratnému poškození nádobí. Postup při čištění takovýchto druhů nádobí tak obvykle zahrnuje použití několika metod, které se vzájemně doplňují, ideálně v několika navazujících krocích.
Příprava připáleného povrchu k čištění
Klasické přípravné postupy obvykle zahrnují odstranění nečist o připálenin mechanicky. Mechanické odstraňování by mělo být prováděno pod vodou a vhodným nástrojem – na moderní pánve či hrnce se uplatňují drátěnky z měkkých materiálů, které nečistoty zachytávají do štětin či ok, nebo jiných nepravidelností. Vhodné jsou především nástroje z plastu, u kterých prakticky nehrozí, že by poškrábaly povrch nádobí. Před samotným čištěním je možné nechat nádobu nějakou dobu namočenou, aby se zbytky připáleného jídla lépe odloučily. S přípravou na čištění je vhodné skončit vždy ve chvíli, kdy již bez výrazného tlaku nelze nečistoty odstranit.
Metody odstranění připálenin z povrchu nádobí
Metod, jak se zbavit připálenin, existuje hned několik. Mezi ty nejčastější se řadí vypalování a aplikace roztoků z běžných kuchyňských prostředků, přičemž většina z nich využívá účinného působení jedlé sody. Metoda vypalování obvykle spočívá v nahřátí připáleného povrchu, který by měl lépe pustit nečistoty na něm přichycené. Pokud je připálenina čerstvá, je možné vypalování provést přímo na sporáku, a to tak, že do připravené nádoby nalejete trochu vody a necháte ji projít varem (můžete ji také smíchat s odmašťovacím přípravkem). V případě velké připáleniny se nádoba dává přímo do trouby a nechá se několik minut nahřívat, poté se čistí za pomoci jedlé sody (tato metoda není vhodná pro nádobí s plastovými prvky, které neodolávají vysokým teplotám). Při ručním čištění připálenin si můžete pomoci vhodným domácím prostředkem – nejčastěji se kombinuje jedlá soda s vinným octem, citronovou šťávou nebo vodou ve správném poměru.