Lesk jako blesk: Jak mít skleničky z myčky vždy průzračné a bez šmouh
Myčky nádobí si velmi rychle našly své místo v běžných domácnostech, jelikož ulevují od jedné z činností, kterou je třeba vykonávat každodenně i několikrát za den, aby bylo možné udržet kuchyň v čistotě a bez nepříjemných patogenů či hmyzu. Kvalita umytí nádobí v myčce závisí na řadě faktorů, mezi které se řadí nejen použitý model či režim, ale také mycí prostředek a míra přichycení nečistot na nádobí, a samozřejmě také stav myčky. Některé druhy nádobí se však obecně umývají v myčce hůře než jiné. Jedná se především o skleněné nádobí, tedy skleničky, sklenice, ale také třeba pokličky. I u skleněného nádobí však lze dosáhnout velmi dobrých výsledků při uplatnění specifických postupů.
Jak vznikají šmouhy na sklenicích
Nejčastějším problémem u skleněného nádobí je ztráta lesku – povrch se jeví zamlžené a jsou na něm neprůhledné šmouhy. Důvodem tohoto problému bývá tvrdá voda, která způsobuje, že se mycí prostředek dostatečně nerozpustí a zanechá tak na nádobí nepříjemné stopy. Důvodem je jednak vyšší obsah minerálů, který zpomaluje rozpouštění přípravku, jednak nižší smáčivost, kvůli které nedojde ke správnému působení přípravku na povrchu nádobí. Zatímco na většině povrchů si toho nevšimneme, na skleněném nádobí to bývá patrno opravdu výrazně, protože se u něj očekává výrazná průhlednost. Pokud se s tímto problémem potýkáte pravidelně, často musíte sklenice po umytí v myčce ještě přemýt ručně, abyste dosáhli požadovaného efektu. Nemusí tomu však tak být.
Co dělat pro odstranění bílých šmouh ze skleněného nádobí
Potřebujete-li mít sklenice umyté rychle, pravděpodobně se vám nevyplatí spouštět nový režim mytí s odlišnými parametry. V takovém případě je opravdu potřeba sklenice umýt v ruce. Bílé šmouhy odstraníte kompletním přemytím ideálně za použití štětky, s níž se vám povede jednodušeji odstranit šmouhy z vnitřních stěn. Na vnější stěny pak budete potřebovat hadřík s drsnějším povrchem, rozhodně však nepoužívejte kovovou drátěnku nebo podobné hodně tvrdé nástroje – mohly by sklo nepříjemně poškrábat.
Jak na dosažení požadované kvality mytí sklenic v myčce
Chcete-li se vyvarovat opakované přítomnosti bílých šmouh na skleněném nádobí při mytí v myčce, je potřeba proces mytí náležitě upravit. K tomuto se využívá hned několik prostředků, které jednak upravují kvalitu vody, jednak posilují mycí účinek daného režimu. Obecně se doporučuje provést úpravy na několika úrovních, které by měly zvýšit účinek mycího prostředku – zaměřte se proto na jeho množství, přidání smáčivého činidla, ale také na teplotu vody, která by měla být kolem 50 °C, studenější i teplejší voda mívají negativní vliv na kvalitu mytí. Velmi dobrých výsledků bývá dosahováno také přidáváním změkčovače do každého mytí, který zajistí, že voda nebude tak tvrdá.