Čirok: Bezlepková obilnina z Afriky
Dostal se k nám z teplých krajin
Z africké Etiopie, oblasti tropických monzunů a pestré vegetace si přes Blízký a Dálný východ našel čirok z čeledi lipnicovitých cestu na jídelní stůl všech států světa. I přestože ke svému růstu potřebuje speciální podmínky podobné tropům, v teplejších oblastech České republiky se jeho pěstování daří. Čeští celiaci tak mají k dispozici další bezlepkovou potravinu plnou kvalitních bílkovin, vitamínů a vlákniny.
Potravina s pozitivním vlivem na zdraví a kondici
Čirok je výborným zdrojem vitamínů B, vápníku, draslíku, fosforu a železa. Obsahuje velké množství vlákniny, která tělu pomáhá zbavovat se odpadních látek. Působí antioxidačně, chrání buňky před stárnutím a má silné protizánětlivé účinky. Nahrazení klasické bílé mouky čirokovou podle odborného výzkumu zpomaluje uvolňování cukru a navozuje delší pocit sytosti. Čirok má narozdíl od pšenice nízký glykemický index a dochází tedy k menším výkyvům hladiny glukózy v krvi. Díky vysokému obsahu bílkovin se řadí na první příčku mezi biologicky hodnotné potraviny nahrazující bílkoviny z živočišných produktů.
Čirok je výborným zdrojem vitamínů B, vápníku, draslíku, fosforu a železa.
Jak čirok používat v kuchyni
Čirok zařazujte v podobě mouky do všech běžných jídel. Pro začátek můžete kombinovat s klasickou moukou, na kterou jste zvyklí a postupně přidávat větší množství. Čirokovou krupici používejte na zavářku do polévky, knedlíky a kaše. Dostupná jsou i čiroková zrna, která můžeme vařit společně s rýží i dalšími námi oblíbenými obilovinami. Výborný je bezlepkový chléb z čirokové mouky s jogurtem. Nebojte se experimentovat a přizpůsobit si recepty podle vlastních preferencí. Vaše tělo se vám odvděčí.
Zdroj:
- autorský text