Přelom v cenách energií: Konec cenového šoku z roku 2022?
Od začátku konfliktu na Ukrajině v dozvucích pandemie mají ceny energií obecně tendenci růst. Velikého skoku dosáhly v polovině roku 2022 a i v roce 2023 se jak ceny energie, tak plynu, jehož dodávky byly kvůli restrikcím Ruska velmi nejisté. V posledních měsících loňského roku se však tento trend začal obracet a cena silové elektřiny na burze začala klesat, a to velmi výrazně. Začátkem roku sice došlo ke zdražení na straně regulované složky a ceny tedy pro spotřebitele prozatím zůstávaly stabilní, další pokles se však již promítl do ceníků velkých hráčů a můžeme tak opět předpokládat velký konkurenční boj o zákazníka.
Složky ceny elektřiny
Cena elektřiny se skládá ze dvou složek – regulované a neregulované. Regulovanou část ceny elektřiny určuje Energetický regulační úřad a navazuje především na distribuční území, v níž se domácnost, resp. konkrétní stavební objekt nachází, a jedná se o fixní částku, kterou je nutné do ceny elektřiny započítat vždy. Druhá neregulovaná složka je tzv. silová složka, kterou si určuje poskytovatel sám. Právě tato složka umožňuje konkurenční boj mezi poskytovateli a snižuje celkovou cenu energie na trhu. Regulovaná část tvoří přibližně 40 % celkových nákladů na energii (ceny jsou určovány jak pro elektřinu, tak pro plyn) a bývá výrazně ovlivňována inflací.
Aktuální ceny elektřiny u jednotlivých poskytovatelů
Ještě v lednu byly předpoklady vývoje ceny elektřiny nebyly příliš pozitivní a řada lidí se strachovala nárůstu cen všech typů energií a změn ve vyhlášce o používání kotlů na vytápění v nižších emisních třídách, vzhledem k neustále klesající silové složce elektřiny poskytovatelé začali se zvýhodňováním nabídek pro nalákání nových odběratelů. Nové ceníky v minulém týdnu vydalo hned několik velkých poskytovatelů, a to i navzdory tomu, že slevy zejména pro nové zákazníky nabízeli již koncem loňského roku. Levnější tak nyní můžete získat, stanete-li se zákazníkem některých z velkých poskytovatelů. Každá z firem ke zlevňování přistupuje trochu jiným způsobem, výhled do budoucna však pro zákazníky vypadá velmi pozitivně a prognózy mluví především o stabilizace až poklesu, v letošním roce by se tak ceny rozhodně neměly začít zase zvyšovat, nenastane-li nějaká mimořádná situace.
Vyplatí se změnit dodavatele energie?
Vzhledem k měnící se situaci na trhu a možnosti poskytovatelů výrazněji hýbat s nabídkami se v současné době změna dodavatele rozhodně vyplatí, zejména nemáte-li ve smlouvě s tím současným nějaká omezení okamžité výpovědi. Právě boj o zákazníka totiž nutí dodavatele slevovat z nároků a nabízet výhodnější smlouvy, a to i nad standard, který je uveden v jejich oficiálním ceníku. Dosáhnout tak můžete například na smlouvu s fixací nebo garantovaným poklesem ceny v dalším roce i v případě, že začne silová cena elektřiny zase stoupat.