Brusinky, přírodní poklad, který ochrání nejen vaše močové cesty
Brusinky pro močové cesty i střeva
Z pohledu botaniky jsou brusinky příbuzné borůvek. Obsahují mnoho prospěšných vitamínu, minerálů a antioxidanů. Pokud si dopřejete toto ovoce, svému tělu dodáte vitamín C, E a K, železo, draslík, vápník, hořčík a také dostatek vlákniny.
Známá je jejich schopnost potlačovat nejrůznější infekce. Úspěšně se toho využívá zejména v léčbě infekcí močových cest, nepříjemného onemocnění, které trápí hlavně ženy. V počátečním stádiu dokáží brusinky zánět potlačit. Kromě jejich přírodní formy tak můžete užívat při prvních potížích i extrakt v tabletách.
Podle některých zdrojů také příznivě ovlivňují střevní mikrobiom. Vědci se pokusili tuto teorii dokázat experimentem na myších, které pravidelně krmili právě brusinkami.
Ukázalo se, že hlodavci, kterým byla v zájmu vědy pravidelně „ordinována“ dávka brusinek, měli ve střevech zvýšený výskyt bakterie Akkermansia muciniphila. Ta pomáhá mírnit chronický zánět a udržovat zdravé prostředí ve střevech.
Zázračná moc proanthocyanidinů a polyfenolů
Hovoří se také o tom, že brusinky snižují krevní tlak a slouží jako prevence proti některým typům rakoviny. Stejně tak mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Připisován tento efekt je obsaženým polyfenolům.
Schopnost brusinek potlačit bujení bakterií nachází využití také v bitvě za krásnější úsměv. Budete-li si toto ovoce dopřávat pravidelně, proanthocyanidiny se postarají o zdravější prostředí ve vaší ústní dutině. A nejen v ní.
Studie z roku 2005 se zaobírala účinkem proanthocyanidinů na Helicobacter pylori, bakterii, která napadá žaludeční sliznici a je hlavním „viníkem“ žaludečních vředů. Dobrovolníci v rámci výzkumu nemuseli podstoupit nic složitějšího než pravidelné pití brusinkového džusu. A závěr? Prokazatelné sníže stupně a rozsahu infekce.