Bobuloviny a jejich zázračné účinky na zdraví
Černý rybíz má kromě velkého obsahu vitamínů významný obsah rutinu, jež pomáhá udržovat naše cévy pružné. Černé bobule s výrazně aromatickou chutí oceníme také při dlouhodobém stresu nebo například při rekonvalescenci po těžkých nemocech.
Borůvky jsou nabité antioxidanty, vlákninou, a vitamínem C. Jejich konzumací posilujeme srdce, zlepšujeme imunitu a pomáháme zlepšit naši náladu. Zejména lidé v pokročilejším věku by měli borůvky do své stravy zařadit pravidelně, jelikož jejich častá konzumace napomáhá lepší paměti.
Muchovník se začíná řadit mezi oblíbené jedlé keře obzvlášť díky svým chutným plodům, které jsou skutečnou vitamínovou bombou. Obsahuje velké množství vitamínů C a B12, měď a železo. Léčebné účinky se připisují v boji se záněty a artritidou.
Zimolez kamčatský, známý pod názvem kamčatská borůvka má oproti klasickým borůvkám tu výhodu, že ke svému růstu nevyžaduje kyselou půdu. Jeho plody obsahují vitamíny C, B a z minerálních látek hořčík, draslík, fosfor a vápník. Bobule zimolezu jsou vhodné pro lidi se začínající sklerózou.
Zejména lidé v pokročilejším věku by měli borůvky do své stravy zařadit pravidelně, jelikož jejich častá konzumace napomáhá lepší paměti.
Brusinky, jež u nás dozrávají na konci léta, jsou důležitým lékem močových cest, trávicího a imunitního systému. Jsou taktéž bohaté na antioxidanty a přispívají ke zpomalení stárnutí. Brusinkám se na zahradě daří v kyselé půdě například vedle kanadských borůvek. Sušené brusinky přidáváme do čajových směsí nebo čerstvé s müsli do jogurtů.
Aronie aneb černý jeřáb má plody mírně hořké chuti. Užívání aronie působí preventivně na kardiovaskulární onemocnění a její antioxidanty pomáhají snižovat krevní tlak, cholesterol a záněty. Kromě velkého množství vitamínů a minerálů obsahuje také jód, který je klíčový pro správnou funkci štítné žlázy.
Zdroj: