Bezlepkové mouky pro zdraví, chuť a pestrost ve stravě
Mandlová mouka
Tato nízkosacharidová vysokotučná mouka je bohatá na bílkoviny, vitamíny E, B1, B2, hořčík, zinek, vápník, mangan a železo. Její nevýhodou je vyšší cena a nutnost rychlé spotřeby či skladování v chladu. Negativem mandlové mouky je vysoké zastoupení omega-6 mastných kyselin, jejichž nadbytek podporuje zánětlivé procesy. Mandlovou mouku proto používáme pouze pro zpestření stravy a doplňujeme ji potravinami bohatými na omega-3 mastné kyseliny.
Tapioková mouka
Vysušený škrob z oddenku manioku neobsahuje téměř žádné bílkoviny a tuky. Naopak v něm nalezneme vitamíny skupiny B, hořčík, železo a zinek. Obsahuje rezistentní škroby, které mají prebiotický efekt a pomáhají vytvářet zdravou mikrofloru ve střevech. Není vhodný pro ty, kteří ze zdravotních důvodů omezují příjem sacharidů. Tapiokovou mouku používáme všude tam, kde potřebujeme těsto nakypřit a odlehčit.
Kokosová mouka
Kokosová mouka je díky vysokému obsahu vlákniny vysoce nasákavá, v receptech nesmíme zapomenout na přidání většího množství tekutin. Používáme ji do receptů, ve kterých nám nevadí kokosová chuť. Mouka z kokosových ořechů má nízký glykemický index a je velmi dobře stravitelná.
Kaštanová mouka
Mouka z plodů jedlého kaštanu je bohatá na škroby i vlákninu, avšak chudá na bílkoviny a tuky. Má nasládlou vůni a můžeme ji přidávat do chleba, koláčů i sušenek.
Tapiokovou mouku používáme všude tam, kde potřebujeme těsto nakypřit a odlehčit.
Šáchorová mouka
Tato mouka se vyrábí z podzemních hlízek, které připomínají seschlé lískové ořechy. Obsahuje hodně vlákniny, rutinu a antioxidantů. Nabízí se jako alternativa při alergii na ořechy. Svou příjemně nasládlou chutí se hodí do sladkých pečených i nepečených receptů.
(Zdroj: https://www.zijemebezlepku.cz/blog/bezlepkove-mouky/)