Benzínový šok v Česku: Připravte se na vysoké ceny u pump
Ropa zdražuje
Největší zásluhu na cenách pohonných hmot má ropa, z níž se vyrábějí. Litr benzínu nás nyní vyjde o tři koruny dráž než v lednu tohoto roku, nafta zdražila o dvě koruny a padesát haléřů za litr.
Podle ekonomů za to může především cena ropy, která je nejvíce zodpovědná za vyšší ceny benzinu i nafty. Dopomohl tomu však i fakt, že se ropa prodává a nakupuje v amerických dolarech, přičemž naše koruna vůči této měně ztrácí na hodnotě. Z toho vyplývá, že i přes zdražení ropy bychom nemuseli čelit této ceně, kdyby česká koruna byla vůči americkému dolaru silnější.
Velkoobchody chtějí také vydělávat
Buďme k sobě upřímní, můžeme být nesobečtí, jak chceme, ale pokud koupíme benzín, při přeprodeji také budeme chtít něco vydělat.
A tak je zcela pochopitelné, že velkoobchody nastavují větší marži. Během několika posledních týdnů se cena benzínu zvýšila o jednu korunu za jeden barel.
Zdražovat se bude dál
Ekonomové očekávají další nárůst cen, a to přibližně o 60 haléřů za benzín a 15 haléřů za naftu. Období, o kterém mluví, je přitom přímo za rohem – předpověď se týká příštích několika týdnů.
Barel ropy nyní vyjde na 89 dolarů za barel, v blízké budoucnosti však může dojít k navýšení ceny až na sto dolarů za barel. Toto zamýšlí kartel OPEC, která navíc chce omezit vývoz ropy, což by cenu ještě navýšilo.
Stále máme jedny z nejlepších cen v Evropě
Napříč Evropou jsme jedna z nejlepších zemí, kde lze nakoupit pohonné hmoty za příznivou cenu. Přitom čím dále od nás jiná evropská země je, tím se zdá, že jsou ceny benzínu a nafty dražší. Výjimku tvoří Pobaltí – Bulharsko a Rumunsko a také Litva se chlubí nižšími cenami než v České republice.
U našich sousedů bychom hořce zaplakali, přestože kromě Německa se jedná o jednotky korun na litr benzínu i nafty. V Německu bychom však zaplatili nejméně o čtyři koruny za litr více. V Itálii dokonce dvakrát více, litr pohonných hmot tam stojí průměrně o osm korun více než u nás.
Zastropování cen se konat nebude
Jakkoli nám tato situace přijde nespravedlivá, zastropování cen není namístě. Vzhledem k naší lacinosti v porovnání s okolními zeměmi se ekonomové shodli, že zastropování není nutné, a tak se konat nebude. Ekonomika by pouze utrpěla, neboť ceny jsou i přes své razantní zdražení stále akceptovatelné.
Co se týče vládní politiky v oblasti této problematiky, většina ekonomů se shoduje, že je stabilní, a to včetně zdanění pohonných hmot.
Občanům, kteří benzín a naftu odebírají pro vlastní potřebu, tak nezbývá nic jiného, než si na nárůst cen zvyknout. Nicméně podařilo se nám to již v minulosti, a tak je jisté, že se nám to podaří i nyní. Chce to jen dostatek času a trochu poupravit své výdaje, abychom se s penězi neocitli v minusových hodnotách.