Kouření, alkohol a kofein v těhotenství zvyšují u dítěte riziko ADHD. Vliv mají i faktory, jimž se asi nevyhnete
ADHD vzniká převážně už v těle matky
Seznam prenatálních rizikových faktorů spojených s ADHD se s probíhajícím výzkumem prodlužuje, stále je však co objevovat. Žádný z nich nezpůsobuje ADHD pokaždé, u většiny dětí jim vystavených se nerozvine. Je tedy čím dál jasnější, že geny a prostředí spolupracují na utváření vývoje mozku i chování po celý život, ale zejména – a to nejvýrazněji – ve velmi raném věku.
ADHD, totiž porucha pozornosti s hyperaktivitou, nemá jen jednu příčinu. Riziko během těhotenství zvyšuje např. to, když žena kouří, pije alkohol či kofein, užívá drogy a jiné látky, včetně tabáku a konopí. Vliv může mít rovněž emoční stres nebo trauma, fyzické zranění (např. v oblasti páteře), porodní trauma či komplikace při porodu, jako je nedostatečný přísun kyslíku a průtok krve v děloze, císařský řez, předčasné narození a nízká porodní hmotnost.
Přestože tato vývojová porucha vzniká převážně v těhotenství, na vině může být řada věcí, např. trauma z dětství. U dětí, které jsou vystaveny nepříznivým zážitkům, je vyšší riziko ADHD. Je pak zapotřebí vyhledat zkušeného lékaře, který by rozlišil stavy a pochopil, zda dítě zažívá efekt traumatu nebo vykazuje skutečné známky ADHD, případně obojí.
Léky a terapie pomáhají zmírnit příznaky
Jen málo prenatálních a raných rizikových faktorů spojovaných s ADHD je známo jako kauzálních. Tyto faktory navíc mají tendenci se sčítat a vyskytovat ve skupinách, což v konečném důsledku ztěžuje posouzení vztahu faktoru k ADHD. V historii psychiatrie bohužel dochází k pomýlenému obviňování matek, ale je třeba si uvědomit, že mnohá rizika jsou nevyhnutelná a že ani otcové nejsou z obliga. Podpora otce může být ochranným faktorem pro zdraví těhotné matky, a tím tedy i zdraví plodu.
Pokud se vaše dítě narodí s ADHD, nevyčítejte si to, ale raději udělejte všechno pro to, abyste zvládli (dokonce snížili) příznaky poruchy a ochránili zdraví i pohodu rodiny. Děti s ADHD mohou být akční, hlasité a nezvladatelné. Jejich impulzivní, nebojácné a chaotické chování způsobuje, že se každodenní činnosti stanou vyčerpávajícími, proto by se rodiče měli zapojit do behaviorálního tréninku, který je naučí, jak na chování dítěte reagovat.
Doporučuje se také zaměřit na výživu a během těhotenství jíst zdravé potraviny. Vybírejte si zejména ty plnohodnotné, které jsou bohaté na živiny. Zvažte užívání doplňků omega-3 nebo eliminační dietu, jež vylučuje běžné potravinové alergeny (sóju, pšenici, vejce, arašídy, mořské plody atd.) a přísady (umělá potravinářská barviva).
Podporujte dobré spánkové návyky, veďte dítě k pravidelnému cvičení, ať už formou sportu nebo hry, a omezte jeho čas u obrazovky. Vhodná léčba navíc pomáhá zmírnit příznaky a učinit tento stav mnohem menším problémem v každodenním životě. ADHD lze léčit pomocí léků nebo terapie, ale často je nejlepší kombinace obojího.