8 základních typů jógy: Jaký z nich si vyberete vy

8 základních typů jógy: Jaký z nich si vyberete vy
Každému vyhovuje něco jiného a proto existuje také více typů jógy. U některých se zapotíte, některé jsou až tak uklidňující, že u nich skoro usnete. Podívejte se na 8 základních typů a vyberte si ten nejlepší právě pro vás!
Obsah článku
  1. 1. Vinyasa jóga
  2. 2. Hatha jóga
  3. 3. Bikram jóga
  4. 4. Power jóga
  5. 5. Yin jóga
  6. 6. Ashtanga jóga
  7. 7. Iyengar jóga
  8. 8. Anusara jóga

1. Vinyasa jóga

Je jednou z nejznámějších a cvičí se ve většině fitness center. "Vinyasa" znamená propojení dechu a pohybu. Při nádechu jdete obvykle nahoru a při výdechu dolů. Podle svého dechu si určujete tempo a plynule opakujete jógové pozice. V tomto příjemném a lehkém pohybu se dostáváte do meditace. Cvičení může být rychlejší nebo úplně relaxační, záleží na vás nebo vašem instruktorovi.

Vinyasa se nejlépe cvičí s příjemnou uklidňující hudbou, se zavřenýma očima a pro ještě hezčí atmosféru si můžete v pokoji zapálit svíčky.

2. Hatha jóga

Hatha jóga se zaměřuje hlavně na pozice. Je skvělá pro začátečníky, protože se tak naučíte základy a propojíte tělo s myslí. Narozdíl od Vinyasy nejsou přechody plynulé a je zde kladen důraz na správné provedení pozic. Při cvičení Hatha jógy propojujete tři základní jógové praktiky: pozice těla, dechová cvičení a meditaci. Měla by uvolnit vaše tělo, dodat mu energii a vytvořit tak balanc a harmonii.

3. Bikram jóga

Je také známá jako Hot jóga, to hlavně proto, že se u ní opravdu zapotíte. Tuto techniku tvoří 26 pozic Hatha jógy a dvě dechová cvičení v daném pořadí, která se cvičí v extrémně vyhřátém pokoji. Teplota místnosti by se měla pohybovat mezi 35 až 42°C. Takové prostředí by mělo uvolnit svalstvo, snížit tak riziko úrazu a dokonce zlepšit flexibilitu. V takové teplotě se také hodně zapotíte, zvýší se váš tep a vaše tělo bude tedy ještě více pracovat, čímž dosáhnte lepších výsledků.

4. Power jóga

Power jóga je aktivnější forma Hatha jógy. Pozice jsou cvičeny rychleji a ještě v kombinaci s posilováním břišních svalů a vrchní části těla. Cvičí se na rychlou hudbu a rozhodně se při cvičení nudit nebudete.

5. Yin jóga

Yin jóga je hlavně meditační cvičení, v pozicích musíte vydržet delší dobu a uvolnit svaly. Tím získáváte větší flexibilitu a prodlužujete spojovací tkáně. Cvičení je pasivní, svaly si mohou odpočinout a jsou řízeny jen gravitací.

6. Ashtanga jóga

Jde o jeden z nejtěžších typů jógy. Zahrnuje jógu jako životní styl a je považována za tradiční indickou jógu. Stejně jako Vinyasa spojuje Ashtanga jóga dech s pohybem. Přísně dodržuje pořadí cviků a jejími hlavními aspekty jsou síla, pot a výdrž.

7. Iyengar jóga

Tento typ jógy se zaměřuje na kontrolu nad dechem a preciznost. Měli byste tím dosáhnout relaxace a rovnováhy. Obsahuje stovky různých jógových pozic a čtrnáct typů dýchání, ty jsou postupně těžší a těžší. Často jsou používány i nějaké pomůcky, např. pásky nebo bloky. Iengar jóga je dobrou volbou i při rehabilitacích.

8. Anusara jóga

Anusara jóga je poměrně novou technikou, byla vyvinuta Johnem Friendem v roce 1997. Spojuje duši se správným provedením pozic. Měla by se přizpůsobit všem studentům a pomoci jim najít jejich vnitřní štěstí.

 

Typů jógy je ještě mnohem více, vybrat si můžete podle technik, které vám vyhovují nebo je jen vyzkoušejte a nakonec najdete typ vhodný právě pro vás.

Zdroj článku:
  • Autorský text